بصیرت
افسران جوان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی
درباره وبلاگایمیل: hamidjeshni@gmail.com

مدیر وبلاگ : مدیر وب

پایگاه اینترنتی سربندهای خاکی

نظرسنجی
لطفا با شرکت در نظر سنجی ما را در پویاتر کردن این وبلاگ یاری رسانیدیکشنبه 31 فروردین 1393 :: نویسنده : مدیر وب

از امام صادق علیه‏السلام سؤال شد كه: «لم صارت المغرب ثلاث ركعات و اربعا بعدها لیس فیها تقصیر فى حضر و لا سفر؟»
چرا نماز مغرب سه ركعت است و نافله‏اش چهار ركعت كه در سفر و حضر تقصیر در آن نیست؟ (1)
آن حضرت فرمود: «ان اللَّه عز و جل انزل على نبیه لكل صلاة ركعتین فى الحضر فاضاف الیها رسول‏اللَّه لكل صلاه ركعتین فى الحضر و قصر فیها فى السفر الا المغرب و الغداه فلما صلى المغرب بلغه مولد فاطمه علیهم‏السلام فاضاف الیها ركعه شكراللَّه عز و جل فلما ان ولد الحسن علیه‏السلام اضاف الیها ركعتین شكر اللَّه عز و جل فلما ان ولد الحسین علیه‏السلام اضاف الیها ركعتین شكر اللَّه عز و جل فقال للذكر مثل حظ الانثیین فتركها على حالها فى الحضر والسفر.» (2)
خداوند تبارك و تعالى همه‏ى نمازها را بر پیامبر به صورت دو ركعتى نازل كرد. رسول خدا (به امر پروردگار) به همه‏ى نمازها به جز نماز مغرب و نماز صبح دو ركعت اضافه نمودند؛ كه در حضر به صورت تمام و در سفر به طور قصر خوانده شوند.
هنگامى كه رسول خدا مشغول برپائى نماز مغرب بود. فاطمه علیهاالسلام به دنیا آمد رسول خدا به شكرانه‏ى این نعمت (و به امر پروردگار) یك ركعت به نماز مغرب اضافه فرمودند. پس چون حسن علیه‏السلام به دنیا آمد، دو ركعت دیگر (به عنوان نافله) به آن سه ركعت اضافه نمودند و زمانى كه حسین علیه‏السلام به دنیا آمد، به نافله‏ى مغرب دو ركعت دیگر اضافه فرموده و آن را شكرانه تولد آن حضرت قرار دادند.
1- نماز مسافر را كه از چهار ركعت به دو ركعت شكسته مى‏شود نماز قصر گفته و این عمل را تقصیر گویند.
2- من لا یحضر الفقیه، ج 1، ص 454. تهذیب، ج 2، ص 113. وسائل الشیعه، ج 4، ص 88. علل‏الشرایع، ص 324.

نوع مطلب : مذهبی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
پنجشنبه 28 فروردین 1393 :: نویسنده : مدیر وب


روزى رسول خدا در «ابطح» نشسته بود، جبرئیل نازل شد و عرض كرد: خداوند بزرگ، بر تو سلام فرستاده و مى‏فرماید: چهل شبانه روز از خدیجه كناره‏گیرى كن و به عبادت و تهجد مشغول باش. پیغمبر اكرم بر طبق دستور خداوند حكیم، چهل روز به خانه‏ى خدیجه نرفت. و در آن مدت، شبها به نماز و عبادت مى‏پرداخت و روزها روزه‏دار بود.
توسط عمار براى خدیجه پیغام فرستاد كه اى بانوى عزیز، كناره‏گیرى من از تو بدان جهت نیست كه كدورتى داشته باشم، تو همچنان عزیز و گرامى هستى. بلكه در این كار از دستور پروردگار جهان اطاعت مى كنم، و خدا به مصالح آگاهتر است. اى خدیجه، تو بانوى بزرگوار هستى كه خداوند، در هر روز چندین مرتبه به وجود تو بر فرشتگان خویش مباهات مى‏كند. شبها درب خانه را ببند و در بستر استراحت كن و منتظر دستور پروردگار عالم باش. من در این مدت در خانه‏ى فاطمه دختر اسد خواهم ماند.
خدیجه بر طبق دستور رسول خدا رفتار كرد و در آن مدت از مفارقت همسر محبوب خویش و اندوه تنهایى مى‏گریست.
چون چهل روز بدین منوال سپرى شد، فرشته‏ى خدا فرود آمد. غذائى از بهشت آورد و عرض كرد: امشب از این غذاهاى بهشتى تناول كن.
رسول خدا با آن غذاهاى روحانى و بهشتى افطار كرد. هنگامیكه برخاست تا آماده‏ى نماز و عبادت شود، جبرئیل نازل شد و عرض كرد:
اى رسول گرامى خدا، امشب از نماز مستحبى بگذر و به سوى خانه‏ى خدیجه حركت كن زیرا خدا اراده نموده كه از صلب تو فرزند پاكیزه‏اى بیافریند.
پیغمبر اكرم با شتاب رهسپار خانه‏ى خدیجه شد. ادامه دارد...

نوع مطلب : مذهبی، 
برچسب ها : بصیرت - حضرت زهرا - روز مادر - روز زن،
لینک های مرتبط :
نظرات ()
دوشنبه 25 فروردین 1393 :: نویسنده : مدیر وب

مرد را به عقلش نه به ثروتش
زن را به وفایش    نه  به جمالش

دوست را به محبتش نه به کلامش
عاشق را به صبرش نه به ادعایش

مال را به برکتش نه به مقدارش

خانه را به آرامشش نه به اندازه اش

اتومبیل را به کاراییش نه به مدلش

غذا را به کیفیتش نه به کمیتش

درس را به استادش نه به سختیش

دانشمند را به علمش نه به مدرکش
مدیر را به عمل کردش نه به جایگاهش
نویسنده را به باورهایش نه به تعداد کتابهایش
 شخص را به انسانیتش نه به ظاهرش
دل را به پاکیش نه به صاحبش

جسم را به سلامتش نه به لاغریش

سخنان را به عمق معنایش نه به گوینده اش

 

نوع مطلب : اجتماعی، 
برچسب ها : بصیرت - نگاه - زیبایی - باطن - ظاهر،
لینک های مرتبط :
نظرات ()

درپی توهین کاخ سفید به ابوطالبی نماینده ایران در سازمان ملل

آقای رئیس جمهور عزت را به پاسپورت دیپلمات تان بازگردانید ما بقی مردم پیش کش

چند وقتی است که دولت نماینده خود را به سازمان ملل معرفی کرده است و از دولت امریکا برای ویزای وی رایزنی کرده است، اما جواب امریکایی ها در مقابل درخواستم دولت دکتر روحانی برای ویزا سفیر دائم ایران در سازمان ملل یک «نه» است. گویا تدابیر دولت برای بازگشت عزت به پاسپورت های ایرانی در پشت درهای بسته به در بسته خورده است! از این رو باید اعتراف کرد که اگر عزت یک دولت به اعتبار پاسپورت های او بود امریکایی های عزت دستگاه دیپلماسی کشور را به سخره گرفته اند.

"  احترام  را  به پاسپورت  ایرانی باز  می گردانم "

این جمله دکتر حسن روحانی در مناظرات قبل از ریاست جمهوری در شبکه دوم سیما است. این جمله به این معنی است که در دولت و یا دولت های قبل عزت ایرانی لکه دارشده است و با توجه به زمین بازی دکتر روحانی در عالم سیاست و نزدیکی وی به دولت مردان سازندگی و اصلاحات یقینا روی تند انتقاد وی به دولت نهم و دهم باز می گشت.ادامه مطلب


نوع مطلب : اجتماعی، 
برچسب ها : بصیرت - کلید - شیخ حسن - پاسپورت - دیپلمات - گذرنامه - ایران - آمریکا - تحریم - امنیت ملی،
لینک های مرتبط :
نظرات ()
دکتر سعید جلیلی که همزمان با روز ملی فناوری هسته ای سفری یک روزه به اصفهان داشت، بعد از نماز مغرب و عشا در جمع عزاداران فاطمی مسجد حب الائمه اصفهان با اشاره به سخنان سخنران قبلی گفت: شما عزیزان ببینید اهل بیت چه می گویند،در مسائل خانوادگی،تربیت فرزند و ... که انسان با آن روبه روست. آنچه به صلاح است باید ببینیم عالمان دین چه می گویند. این مبنا، مبنای انقلاب اسلامی بود.ادامه مطلب


نوع مطلب : اجتماعی، 
برچسب ها : بصیرت - سعید جلیلی - انرژی هسته ای - شهید شهریاری - احمدی روشن - امنیت - سیاست خارجی - خیانت - تروریست،
لینک های مرتبط :
نظرات ()
شنبه 23 فروردین 1393 :: نویسنده : مدیر وب

امانتی که جز احمدی نژادکسی حفظ نکرد

باز هم به احمدی نژاد که “مذاکره در مستراح قطار” و اجازه ندادن چرخیدن حتی یک سانتریفیوژ در دولت خاتمی را به چرخیدن هزاران سانتریفیوژ و غنی سازی بیست درصد تبدیل کرد که امروز چیزی برای فروش داشته باشیم. امسال اگر بیست درصدی نبود احتمالا باید خیلی از چیزهای دیگر را می فروختیم.ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها : احمدی نژاد - روحانی - انرژی هسته ای - غنی سازی - امنیت ملی - سیاست خارجی،
لینک های مرتبط :
نظرات ()
سه شنبه 19 فروردین 1393 :: نویسنده : مدیر وب

روزنامه شرق با درج مطلبی با عنوان “رمز عبور حامیان احمدی نژاد” با عصبانیت تمام از فعالیت رسانه ای حامیان احمدی نژاد و درهم ریخته شدن فضای انحصارطلبان رسانه ای توسط عدالتخواهان، در گزارشی به شمارش فعالیت های اخیر دکتر احمدی نژاد و حامیانش پرداخت.

در پی انتشار مصاحبه ای کوتاه با مهندس اسفندیار رحیم مشایی در این پایگاه خبری میدان 72 ، طولی نکشید که شاخک های رسانه های اصلاح طلب و اصولگرای وابسته به برخی از سیاسیون حساس شده و همه تیترها به این مصاحبه کوتاه اختصاص یافت. روزنامه شرق با درج مطلبی با عنوان “رمز عبور حامیان احمدی نژاد” با عصبانیت تمام از فعالیت رسانه ای حامیان احمدی نژاد و درهم ریخته شدن فضای انحصارطلبان رسانه ای توسط عدالتخواهان، در گزارشی به شمارش فعالیت های اخیر دکتر احمدی نژاد و حامیانش پرداخت. این روزنامه نوشت:《«چراغ خاموش» کم‌کم روشن می‌شود و «موتور» برای حرکت استارت می‌خورد. نزدیکان رییس دولت سابق، دست‌به‌کار شده‌اند و به نظر می‌رسد سال جدید برای آنها به‌معنای سازماندهی نیروها، بازگشت به عرصه سیاست و مطابق سیاست همیشگی‌شان، جلب توجه افکار عمومی به خود باشد.》ادامه مطلب


نوع مطلب : اجتماعی، 
برچسب ها : بصیرت - احمدی نژاد - روحانی - مشایی - تدبیر و امید - عصبانیت،
لینک های مرتبط :
نظرات ()
سه شنبه 19 فروردین 1393 :: نویسنده : مدیر وب
در روز شرف الشمس شکل شرف الشمس را از ساعت ۱۱ ظهر تا ساعت ۲۳ روی طلا، عقیق زرد، پارچه زرد کشیده و یا حک نموده و یا با خط زرد روی کاعذ و یا پارچه می‌نویسید و دعای آورده شده را خوانده و نوشته و بعد هر حاجتی که از خدا دارند را زیر دعا می‌نویسند و در قرآن می‌گذارند.
  در روز شرف الشمس شکل شرف الشمس را از ساعت ۱۱ ظهر تا ساعت ۲۳ روی طلا، عقیق زرد، پارچه زرد کشیده و یا حک نموده و یا با خط زرد روی کاعذ و یا پارچه می‌نویسید و دعای آورده شده را خوانده و نوشته و بعد هر حاجتی که از خدا دارند را زیر دعا می‌نویسند و در قرآن می‌گذارند.
شرف الشمس چیست؟ چه آثاری دارد؟ آداب آن چگونه است؟ در چه روز واقع می‌شود؟ آیا تکرار آن در هر سال لازم است؟ و ده‌ها سوال دیگر؛ از جمله نکاتی است که علیرغم مبتلا به بودن اذهان مردم به این موضوع، غالبا در رسانه‌های دینی به آن پرداخته نشده است.

ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها : شرف الشمس - لوح شرف الشمس،
لینک های مرتبط :
نظرات ()


( کل صفحات : 2 )    1   2   
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
ضمن عرض سلام و خوش آمدگویی، خوشحال میشیم اگه دیدگاه و نظرات زیباتون رو با ما در میان بگذارید

JavaScript Codes script type=”text/javascript” src=”http://azjensekhoda.com/wp-content/uploads/2012/06/vozo_logo.js?type=df&name=eh4&top=0&right=0″>
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic